مساکن مهر فاقد متقاضی، تعدیل شرایط می‌شوند

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر، با تاکید بر این‌که همه واحدهای مسکونی مهر تا پایان سال ۹۵ به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: مساکن مهر فاقد متقاضی، تعدیل شرایط می‌شوند.

به گزارش خبرنگار ایسنا در زنجان، احمد اصغری‌مهرآبادی در سومین جلسه شورای مسکن استان زنجان، اظهار کرد: خوشبختانه استان زنجان مشکلات ناچیزی در خصوص تکمیل و ارائه واحدهای باقی‌مانده از مساکن مهر دارد، این در حالی است که سقف تسهیلات بانکی طی دو مرحله از ۲۵۰ میلیون ریال به ۳۰۰ میلیون ریال افزایش یافت و بنیاد مسکن نیز امسال پرونده واحدهای باقی مانده را می‌بندد.

این مسئول با اشاره به این‌که افزایش سقف تسهیلات پارسال ۲۷۰ هزار واحد و امسال ۷۹۱ هزار واحد را شامل شد، ادامه داد: مقرر است شرایط پروژه‌های فاقد متقاضی از جانب دولت تعدیل شود، البته این به وضعیت استان و موقعیت واحدهای مسکونی نیز بستگی دارد؛ در واقع تعدیل شرایط قطعا تصویب و ضوابط اجرایی آن نیز در ستاد وزارتخانه به شکل همزمان تدوین خواهد شد.

وی با بیان این‌که خوشبختانه در بحث ارائه تسهیلات بانکی مشکلی وجود ندارد، افزود: بانک‌های عامل هنوز با موارد ریزی دست و پنجه نرم می‌کنند که با کمک دستگاه‌های متولی می‌توانند هرچه سریع‌تر نسبت به فروش اقساطی اقدام کنند؛ چراکه ۵۰ میلیون ریال مابه‌التفاوت افزایش تسهیلات از محل فروش اقساطی تامین می‌شود؛ این در حالی است که خوشبختانه تا به امروز خط اعتباری ۴۵۰ هزار میلیارد ریال پرداخت شده و آنچه برای مابه‌التفاوت لازم داریم بیش از یکصد میلیارد ریال است که تا به امروز ۷۴۰ میلیارد ریال آن از متقاضیان وصول شده است.

اصغری‌مهرآبادی تصریح کرد: در خصوص اتمام پروژه مسکن مهر یکی دیگر از مشکلات موجود تنگناهایی است که سازمان‌های وابسته با آن مواجه‌اند. مثلا سازمان ملی زمین و مسکن ظاهرا قطعاتی زمین دارد که می‌تواند در اختیار پروژه قرار دهد ولی متاسفانه اکثرا در حریم شهرها نیستند؛ در واقع اتمام و ارائه مساکن مهر از تعهدات ماست و خوشبختانه دولت تدبیر و امید تا کنون موفق شده ۵۷۰ هزار واحد را به بهره‌برداری برساند. با این حال دولت از نظر مالی با مشکلاتی مواجه است که فقط در صورت اهتمام دسته جمعی دستگاه‌ها می‌تواند از موانع موجود عبور کند.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در سطح کشور ۳۰۰ هزار واحد مسکونی مهر داریم که ۵۰ درصد آن‌ها در مرحله نازک‌کاری هستند. این در حالی است که هر هفته جلسات مستمری با بانک‌های عامل برگزار می‌کنیم تا پروژه‌های راکد نیز تعیین تکلیف شوند و بتوانیم همه آن‌ها را تا پایان سال آینده به بهره‌برداری برسانیم.

ایسنا
۹۴/۰۹/۰۴

[ چهارشنبه یازدهم آذر ۱۳۹۴ ] [ ۲۳:۴۰ ] [ مسکن مهر پردیس ]