گروه امورزیربنایی-هیات وزیران در جلسه خود به ریاست رییس جمهوری، پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور درخصوص وضعیت و رسیدگی به مشکلات مسکن مهر را بررسی و تصمیماتی اتخاذ کرد.
براساس بررسی های صورت گرفته، مصوب شد برای تحویل ۳۵۰ هزار واحد مسکونی به متقاضیان تا پایان سال جاری و تأمین امکانات زیربنایی و رفاهی به منظور فراهم نمودن شرایط اسکان اقدامات لازم صورت گیرد.
دولت همچنین وزارت راه و شهرسازی را مکلف نمود تمهیدات لازم برای واگذاری واحدهای بدون متقاضی به پیمانکاران، شرکتها و طرفهای قرارداد و سایر خریداران را فراهم نموده و از محل منابع حاصل از فروش این واحدها (ارزش زمین) برای تکمیل پروژههای خدمات روبنایی هزینه نماید.
هیات وزیران همچنین با اختصاص اعتبار مورد نیاز برای آماده سازی شرایط خدمات زیربنایی ۳۵۰ هزار واحد مسکونی مسکن مهر موافقت کرد.
براین اساس، مبلغ ۱۰هزار میلیارد ریال از محل تسهیلات اسناد خزانه اسلامی به منظور پرداخت بخشی از دیون پیمانکاران تا پایان سال۱۳۹۴ و سال۱۳۹۵، مبلغ چهارهزارمیلیارد ریال ازمحل منابع مدیریت بحران، مبلغ هفت هزار میلیارد ریال ازمحل منابع داخلی شرکت های عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن، مبلغ هزار میلیارد ریال از منابع داخلی وزارت نیرو از محل فروش انشعابات، مبلغ دو هزار میلیارد ریال از محل قانون بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور با عنوان «تخفیف عوارض پروانه، حمایت های مالی و تراکم و ایجاد تأسیسات عمومی مسکن مهر» به وزارت راه و شهرسازی و مبلغ دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال ازهمین محل با عنوان «زیرساخت مسکن مهر- سهم دولت» به وزارت نیرو اختصاص یافت.
دولت همچنین ضمن تأکید بر الزام دستگاههای اجرایی خدمات رسان به ارایه خدمات روبنایی مسکن مهر مطابق قانون، با استفاده از محل منابع داخلی شرکتهای عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن و همچنین فروش واحدهای فاقد متقاضی به منظوراحداث و تکمیل روبناها (مراکز آموزشی، انتظامی، فرهنگی-مذهبی و درمانی) موافقت کرد.
در ادامه، وزارت امور اقتصادی و دارایی (سازمان سرمایه گذاری) گزارشی از آخرین وضعیت تدارک و تجهیز منابع مالی خارجی و چگونگی استفاده از این منابع را برای اجرای طرحهای زیربنایی عمرانی و تولیدی کشور ارایه نمود.
طی این گزارش، نتیجه مذاکرات، تفاهمات و توافقات صورت پذیرفته با بانکها، مؤسسات مالی و مؤسسات بیمه اعتبار صادراتی برخی کشورهای خارجی به هیات وزیران ارایه و همچنین برخی مشکلات داخلی و خارجی تجهیز و استفاده از این منابع نیز اشاره گردید.
در پایان این گزارش، راهکارهایی جهت حل مشکلات موجود ارایه شد که هیات دولت نیز ضمن تأکید بر استفاده از منابع مالی خارجی برای اجرای پروژه های زیربنایی و تولیدی برای بخشهای دولتی و خصوصی، برضرورت هماهنگی بیشتر دستگاه های اجرایی با وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تأکید شد.
مسکن مهر تبدیل به یکی از معضلات کشور شده است

درهمین حال یک نماینده مجلس گفت: پروژه مسکن مهر با هدف خانه دار کردن اقشار کم درآمد جامعه اجرا شد اما متاسفانه به سبب عدم مدیریت صحیح و ضعف در تخصیص منابع اکنون تبدیل به یکی از معضلات کشور شده است.
اردشیر نورانی،نماینده مردم شهرکرد درگفتگو با ایلنا، در مورد مهم‌ترین وظایف کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: یکی از اصلی‌ترین وظایف این کمیسیون و سایر کمیسیون‌های مجلس کمک به دولت برای رفع موانع تولید است.
اردشیر نورانی تصریح کرد: در حال حاضر تمامی بخش‌های اقتصادی کشور به خصوص مسکن در رکود فلج کننده‌ای به سر می برند و وزارت راه و مسکن به عنوان متولی این بخش مسولیت اصلی را به عهده دارد
وی افزود: این وزارتخانه می‌تواند با کمک کمیسیون عمران مجلس و تقویت ارتباط خود با این کمیسیون برنامه‌هایی که در این بخش دارد را به صحن علنی مجلس ارائه کند و اعضای کمیسیون نیز با استفاده از تجارب کارشناسی خود به وزارتخانه در این راه کمک خواهند کرد.
نورانی تصریح کرد: مهم‌ترین وظیفه این کمیسیون ریل گذاری برای به راه افتادن قطار توسعه و عمرانی کشور است و امیدوارم مشکلات اقتصادی کشور که در صدر آنها بیکاری قرار دارد با هماهنگی دو قوای نظام هر چه زودتر رفع شود.
وی ادامه داد: پروژه مسکن مهر با هدف خانه‌دار کردن اقشار کم درآمد جامعه اجرا شد اما متاسفانه به سبب عدم مدیریت صحیح و ضعف در تخصیص منابع اکنون تبدیل به یکی از معضلات کشور شده و مسکنی که قرار بود با قیمت پایین‌تر از عرف بازار تمام شود اکنون چند برابر شده و دولت هنوز هم نمی تواند آنها را تکمیل کند.
نماینده مردم شهر کرد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عدم نظارت مجلس و کمیسیون عمران بر این طرح و مدیریت ضعیف همگی سبب شد که این شهرک‌ها با کمترین مطالعه کارشناسی ایجاد شود و اکنون برای رساندن آب و برق و سایر امکانات شهری، وزارت راه و شهرسازی با مشکلات عدیده ای روبرو شود. به همین لحاظ و با توجه به شرایط اقتصادی کشور دولت و مجلس، وزارت راه و شهرسازی و کمیسیون عمران باید با کمک یکدیگر یکی پس از دیگری مشکلات اقتصادی کشور را حل کنند.
برچسب‌ها: تحویل فاز ۱۱ پردیس

[ پنجشنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۹۵ ] [ ۰:۲۱ ] [ مسکن مهر پردیس ]