پرونده مسکن مهر تا پایان سال ۹۶ بسته می‌شود

به نقل از خبرگزاری تسنیم – ۱۳۹۵/۰۵/۲۵ 

معاون تعاون وزیر کار از اتمام یک‌میلیون واحد مسکن مهر در سال جاری خبر داد و بیان داشت: طبق برنامه‌ریزی صورت‌گرفته بقیه واحدهای مسکن مهر در سال آینده به پایان می‌رسد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سید حمید کلانتری، معاون تعاون وزیر کار در جریان بازدید از غرفه‌های شانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت و ساختمان از فعالیت ۱۲ هزار تعاونی در حوزه مسکن در سراسر کشور خبر داد و گفت: تاکنون دو میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی از سوی تعاونی‌های مسکن مهر ساخته شده که حدود ۲سوم مجموع واحدهای مسکن مهر را شامل می‌شود.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی برای اتمام یک میلیون واحد مسکن مهر در سال جاری افزود: بقیه واحدهای مسکن مهر تا پایان سال آینده تکمیل می‌شود.

وی از اتمام یک میلیون واحد مسکن مهر در سال جاری خبر داد و بیان داشت: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته بقیه واحدهای مسکن مهر در سال آینده به پایان می‌رسد.

کلانتری از افزایش سقف پرداخت وام مسکن مهر به تعاونی‌های مسکن از ۲۵۰ میلیون ریال به ۳۰۰ میلیون ریال از سوی وزارت مسکن و شهرسازی و بانک مسکن خبر داد و گفت: این مبلغ متناسب با اولویت‌بندی و پیشرفت کاری به تعاونی‌ها پرداخت می‌شود.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در صورت عدم پرداخت سقف وام تعاونی‌های مسکن مهر تعاونی‌ها می‌توانند به اداره راه و شهرسازی و بانک مسکن مراجعه کنند تا نسبت به تعهدات خود برای اعضا بتوانند عمل کنند.

وی درباره واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی گفت: با هماهنگی وزارت راه و شهرسازی به‌دنبال تعیین تکلیف این واحدها هستیم.

کلانتری درباره ورود بخش تعاون به عرصه بانکداری گفت:تعاونی ها در بخش بانکداری بسیاری از کشورها مانند مالزی، هند و در اروپا از طریق ایجاد صندوق ها و یا بانک های تعاونی، فعالیت دارند و نمونه های آن را در کشورهای دیگری مانند فرانسه و آلمان هم می توان مشاهده کرد.

معاون تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به نبود بانک تعاونی در ایران افزود: در گذشته بخشی از تعاونی های اعتباری که در بازار پولی کشور فعالیت داشتند، به دلیل مشکلات در موسسات مالی و اعتباری ادغام شدند  یا در قالب بانک های جدید غیر تعاونی در حال فعالیت هستند.

 

* ایجاد۳ بانک تعاونی در آینده نزدیکی

کلانتری گفت: به دنبال این هستیم که از طریق مذاکرات با بانک مرکزی، ایجاد بانکهای تعاونی را پیگیری نماییم.  مذاکرات و توافقات اولیه در این خصوص صورت گرفته و در آینده ای نزدیک بانک های تعاونی از طریق ایجاد هیئت مدیره ها مانند بانکهای خصوصی فعلی پا به عرصه بازار پولی کشور خواهند گذاشت.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بانک های خصوصی زیادی در کشور فعالیت دارند، از ایجاد دست کم سه بانک تعاونی خبر داد و گفت: طبق پیش بینی برنامه پنجم توسعه، بخش تعاون باید ۱۵ درصد از بازار پولی کشور را در اختیار می گرفت اما سیستم بانکی در این خصوص برنامه اثربخشی نداشت و مشوق های لازم نیز انجام نشد.

 

*ضرورت ایجاد تعاونی های کشاورزی

معاون وزیر کار همچنین به ادغام تعاونی های اعتباری در سال های گذشته در قالب موسسات اعتباری اشاره کرد و گفت: در قالب جدید، تعاونی ها می توانند از طریق ایجاد تعاونی سهامی عام، بانک تعاونی ایجاد نمایند و یا موسسه مالی و اعتباری تعاونی فراگیر داشته باشند.

کلانتری به ایجاد تعاونی های اعتبار روستایی یا تعاونی های کشاورزی اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی معتقد است باید هرگونه فعالیت پولی بخش تعاون در کشور با نظارت کامل صورت گیرد.

وی درباره برند سازی تعاونی ها اظهار داشت: در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی پیش بینی های مناسبی در واگذاری ها به بخش تعاون و در اختصاص ۳۰ درصد از عواید فروش شرکت های دولتی به بخش تعاون پیش بینی شده است اما در اجرای قانون مشکلاتی وجود دارد و همین موضوع باعث عدم تحقق سهم تعاون در اقتصاد شده است.
برچسب‌ها: تحویل مسکن مهر

[ سه شنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۵ ] [ ۱۳:۴۶ ] [ مسکن مهر پردیس ]